FANDOM


Cesarz Nihon-Ja
Cesarz nihon-ja
Tytuł oryginalny The Emperor of Nihon-Ja
Autor John Flanagan
Cykl Zwiadowcy, tom 10
Tematyka fantastyka
Data premiery światowej i wydawnictwo 1 listopada 2010, Random House
Data premiery polskiej i wydawnictwo 11 stycznia 2012, Jaguar
Tłumaczenie polskie Stanisław Kroszczyński
Cesarz Nihon-Ja - 10 część serii Johna Flanagana, Zwiadowcy.

StreszczenieEdytuj

Horace przebywał w Nihon-Ja. Tutejszy cesarz Shigeru był bardzo miły. Wkrótce do młodzieńca dociera wieść, że Shigeru został obalony. Postanawia pomóc cesarzowi. Stało się to z tej przyczyny: w Nihon-Ja ukształtowały się dwie grupy społeczne - zamożni senshi oraz biedne plemiona i mieszkańcy miast. Senshi (do których należał Shigeru) zawsze byli wyższi rangą od innych, uczyli się władać kataną już od dziesiątego roku życia. Właśnie Shigeru próbował nadać wszystkim równe prawa. Jednak Arisaka postanowił być uzurpatorem i nie podobało mu się to, że senshi mieli stracić najwyższa pozycję w hierarchii społecznej.

Tak zaczął się bunt. Wojska Arisaki chcą zabić cesarza. Ten jednak zyskuje sobie poparcie plemiona drwali i cieśli nazywanego Kikori. Nie byli to wojownicy. Przy pomocy Horace'go most nad pewnym urwiskiem zostaje zniszczony i wojska muszą nadłożyć dwa tygodnie drogi. Tymczasem Shigeru znajduje twierdze Ran-Koshi. Miała być celem podróży a zastali... ruinę. Jednak Horace zauważył, że sama okolica jest twierdzą nie zdobycia i trzeba tylko wzmocnić palisadę co dla drwali Kikorich będzie pestką.

Will, Halt, Alyss, Evanlyn, Selethen na staku Gundara płyną na pomoc Horace'mu i znajdują przyjaciela. Wszyscy do czegoś się przyczyniają. Will oraz Selethen wyszkolili Kikorich metodą stosowaną w Toscano, a więc nie uczyli ich taktyk bitewnych i sprawnego posługiwania się tarczą tylko Kikori opanowali: chodzenie w szeregach zasłaniając się tarczami niczym taran, rzucanie dzirytami, cięcie krótkim orężem wszystkiego co zauważą zza swoich wielkich tarcz. Alyss i Evanlyn ruszają kayakiem po pomoc ze strony tajemniczego ludu Hasanu, który ostatecznie daje się przekonać na udział w bitwie z siłami Arisaki. Halt nauczył pięćdziesięciu ludzi rzucać sprawnie i celnie małymi oszczepami, a Horace - jeden z doradców cesarza pokierował jedną z pięćdziesiątek wyszkolonych przez Willa.

Kiedy dochodzi do bitwy wydaje się już, że Arisaka poniósł klęskę, ale nadchodzi wsparcie liczebne - oddział Yamady. Po kilku minutach padania pod śmiercionośnym gradem dzirytów sił Yamady nadchodzą tysiące Hasanu. Cesarz chcąc przerwać przelew krwi mówi do zebranych, że może się zrzec tronu. W końcu wszystkie siły i Shigeru i Arisaki zaczynają skandować jego imię. Arisaka wściekły próbując wciąż zabić cesarza sam zostaje ofiarą świetnego refleksu Willa. Na statku w drodze powrotnej Horace oświadcza się Evanlyn, a Will próbuje to samo tyle, że z Alyss, ale zrobił to nieudolnie.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.