FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Paolini

Christopher Paolini - amerykański pisarz urodzony 17 listopada 1983 roku w Paradise Valley w stanie Montana w Stanach Zjednoczonych.

Mieszka w Montanie ze swoją rodziną. Uczył się w domu i szkołę średnią ukończył w wieku 15 lat dzięki kursom korespondencyjnym. To właśnie wtedy zaczął pracować nad powieścią Eragon i dwiema następnymi. W ciągu pierwszego roku powstał zarys książki, następny rok poświęcił na jej rozbudowanie. W 2002 r. Eragon został wydany przez Paolini International LCC, spółkę wydawniczą jego rodziców. Następnie odwiedził 130 szkół, dyskutując na temat książki, czytając i pisząc. Kiedy powieściopisarz Carl Hiaasen za namową swojego syna przeczytał książkę, zawiadomił swojego wydawcę, Knopfa. Po większych korektach, gdy około 20 000 słów zostało wyciętych, druga edycja Eragona została opublikowana w sierpniu 2003 r.

Książka odniosła wielki sukces. W Polsce ukazała się w 2005 roku, zekranizowano ją w roku 2006. Ponadto w krajach anglojęzycznych powstały rozszerzone wydania Eragona i całego Dziedzictwa z historią i mapą Alagaesii. W 2009 roku również w języku angielkim powstał ilustrowany przewodnik po Alagaesii. Nieznane są daty tłumaczenia polskiego tej książki.

Cykl DziedzictwoEdytuj