FANDOM


Książka
Czarnoksiężnik z Północy

Czarnoksiężnik z północy
Wydanie I
Tytuł Czarnoksiężnik z Północy
Tytuł oryginalny The Sorcerer in the North
Autor John Flanagan
Premiera światowa 4 listopada 2006
Wydawnictwo oryginalne Random House Australia
Premiera polska 10 marca 2010
Wydawnictwo polskie Jaguar
Tłumaczenie polskie Danuta Strukowska
ISBN 9788376860060
Tematyka fantastyka
Cykl Zwiadowcy, tom 5
Poprzedni tom Bitwa o Skandię
Następny tom Oblężenie Macindaw

Czarnoksiężnik z Północy — piąta część serii Zwiadowcy autorstwa Johna Flanagana.

Streszczenie Edytuj

Will stał się pełnoprawnym zwiadowcą. W drodze do swojego nowego lenna, Seacliff znalazł psa - owczarka. Dotarł do spokojnego, małego lenna. Ugościła go Edwina Temple, kucharka byłego zwiadowcy, Bartella. Will poznał także Ergella - barona lenna oraz Norrisa, Mistrza Szkoły Rycerskiej. W lennie było bardzo spokojnie, a nawet nudno. Dopiero pewnego razu naszły słuchy o skandyjskim statku, który nadpłynął w celu rabunkowym. Will pospieszył na miejsce i nastraszył porządnie Skandian. Stwierdził, że wystrzela połowę garnizonu morskich wilków. Zamiast ataku zaproponował ucztę, która miałaby się odbyć dla nich. Dodatkowo Skandianie dostali zapasy żywności i odpłynęli. Niestety Will był zmuszony wydać negatywny raport, co do stanu wojowników z lenna. Pewnego wieczoru, kiedy siedział w swojej chatce przybyła Alyss. Mówiła ona, że zwiadowca musi jechać na Zlot, a tam Halt i Crowley przekażą mu cel misji, którą dla niego planują. Gdy tak rozmawiali do chatki podkradał się John Buttle, zbir jakich mało, który torturował zwierzęta w tym psa, którego znalazł Will. Buttle chciał odzyskać owczarka, niestety dla niego, zwiadowca był szybszy. Niespodziewanie złapał go i unieruchomił. Następnie za jego liczne zbrodnie oddał w niewolę Skandianom.

Niedługo po tym wydarzeniu Will ruszył na wyznaczone miejsce. Halt i Crowley dali mu zadanie. Miał mianowicie jechać do lenna Norgate, do zamku Macindaw, który znajdował się na północy lenna i królestwa Araluenu. Miał tam pojechać jako wędrowcy grajek grając na swojej mandoli (mylonej często z lutnią). Nauczycielem w minstrelskim fachu został Berrigan. Okazało się, że w Macindaw dzieją się dziwne rzeczy. W lesie błyskają dziwne światła, pojawia się wielki Nocny Wojownik. Ponadto Syron został zatruty i ma takie objawy jak jego przodek 150 lat temu. Ludność jest przekonana, że to sprawka Malkallama, złego czarnoksiężnika. Orman, lord zamku, syn Syrona jest nieudolnym władcą. Ślęczy tylko nad książkami o magii, przez co ludność dodatkowo go podejrzewa. Dobre wrażenie na Willu zrobił jednak Keren. Kuzyn Ormana jest wesoły i dobrze rozumie ludzi. Will pewnej nocy wyrusza do Lasu Grimsdell, miejsca strasznych rzeczy. Objawił mu się straszny Nocny Wojownik, przez którego chłopak szybko wrócił do zamku.

W końcu przybyła dawno zapowiedziana Gwendolyn z Amarle. Okazało się jednak, że to Alyss. Razem poszli do Lasu Grimsdell za dnia i wyjaśnili ważną kwestię. Nocny Wojownik to był tylko cień, nic więcej. Pozwoliło to przypuszczać, że czarodziej nie ma żadnej magicznej mocy, tylko sprawny umysł.

Orman wzywa Willa do siebie. Ma dla niego wieści. Okazuje się, że dowiedział się, iż Will jest zwiadowcą. Poprosił Treaty'ego, żeby pomógł mu w ucieczce do Lasu Grimsdell. Orman wierzył, że w lesie mieszka uzdrowiciel, a nie czarodziej. I miał rację. Dotarli tam w trójkę - razem z Xanderem, lojalnym sługą Ormana. Okazało się, że Malkallam (prawdziwe imię to Malcolm) jest uzdrowicielem, który zbiera wokół siebie wyrzutków społecznych - zdeformowanych ludzi. Zobowiązał się wyleczyć Ormana, który czuł się coraz gorzej. Okazało się, że Orman został otruty przez Kerena, który chciał zdobyć władzę w zamku, to on odpowiedzialny był za śmierć Syrona. Sir Keren stał się zamkowym uzurpatorem. Zaczął także więzić Alyss w wieży i stosować wobec niej mesmeryzm.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.