Rowling1.jpg
Rowling2.jpg

Joanne Rowling - brytyjska pisarka urodzona 31 lipca 1965 roku w Chipping Sodbury. Znana jest również pod pseudonimem J.K. Rowling. Aktualnie nosi nazwisko Murray, po mężu.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

J. K. Rowling napisała dwa utwory (żaden z nich nie został wydany), zanim postanowiła stworzyć przygody Harry'ego Pottera. Na pomysł ten wpadła podczas czterogodzinnej jazdy pociągiem. Jak sama mówi, zanim osiągnęła cel swojej podróży, miała już gotowe postacie oraz znaczną część fabuły książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Książkę skończyła pisać w Edynburgu po tym, jak rozpadło się jej małżeństwo z portugalskim dziennikarzem Jorge Arantesem.

Seria o Harrym Potterze przyniosła jej duże zyski, wskutek czego stała się jedną z najbardziej majętnych osób w kraju. Wielkość jej majątku w 2008 oszacowano na 740 mln funtów, czyli ok. 1,5 mld dolarów.

Wśród wielu nagród, którymi pisarka została uhonorowana, jest także międzynarodowe odznaczenie – Order Uśmiechu – przyznane przez polskich młodych czytelników w 2002.

Po premierze siódmego tomu J. K. Rowling oznajmiła w wywiadzie, że ma zamiar napisać coś na kształt Historii Hogwartu, czyli Wielką Encyklopedię Harry'ego Pottera. Ten pomysł jednak nie został zrealizowany.

Rowling w 2012 roku otworzyła stronę internetową o Harrym Potterze, opisującą każdy rozdział książki i dodającą nowe fakty, Pottermore. Również w tym roku pojawiła się jej nowa ksiażka, Trafny wybór.

Joanne Rowling jest żoną Neila Murraya, za którego wyszła 26 grudnia 2001 roku. Z poprzedniego małżeństwa ma córkę Jessicę. Oprócz tego ma jeszcze dwójkę dzieci, syna Davida i córkę Mackenzie. W okresie poprzedzającym stworzenie serii Harry Potter cierpiała na depresję kliniczną. Pisząc pierwszą powieść, samotnie wychowywała dziecko. Wcześniej rozwiodła się z mężem.

Książki[edytuj | edytuj kod]

Książki dodatkowe do serii Harry Potter:

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.