FANDOM


Książka
Oblężenie Macindaw

Oblężenie macindaw1
Tytuł Oblężenie Macindaw
Tytuł oryginalny The Siege of Macindaw
Autor John Flanagan
Premiera światowa 1 maja 2007
Wydawnictwo oryginalne Random House
Premiera polska 16 czerwca 2010
Wydawnictwo polskie Jaguar
Tłumaczenie polskie Danuta Strukowska
ISBN 9788376860183
Tematyka fantastyka
Cykl Zwiadowcy, tom 6
Poprzedni tom Czarnoksiężnik z Północy
Następny tom Okup za Eraka

Oblężenie Macindaw — szósta cześć serii Zwiadowcy autorstwa Johna Flanagana.

StrzeszczenieEdytuj

Oblężenie macindaw2

Wydanie II w twardej okładce

Gundar Hardstriker po bezowocnej wyprawie łupieżczej do Araluenu próbował powrócić do ojczyzny, Skandii. Przy Point Sentinel wpadł w sztorm i był zmuszony zawrócić. Utknął przy wybrzeżu Araluenu, na nieszczęście uciekł mu także jedyny zysk z wyprawy - niewolnik John Buttle, zabijając przy okazji dwóch Skandian.

Podczas ich obozowania zaskoczył ich zwiadowca Will Treaty i spytał się czy nie chcą wziąć udziału w napadzie na zamek Macindaw, Skandianie się zgodzili w zamian za odpowiednią sumę pieniędzy. Tymczasem na pomoc przyjacielowi zmierza Horace Altman. Podczas przystanku w gospodzie Pod Pękniętym Dzbanem w Tumbledown Creek rycerz występujący jako wolny rycerz dowiaduje się aktualnej sytuacji w Macindaw.

Will wysyła Alyss uwięzionej w zamku kamień. Kiedy będzie się na nim koncentrować przełamie mesmeryczny trans Kerena i będzie mogła podawać mu fałszywe informacje. Will i Alyss przekazywali sobie informacje przez kod kurierów. Kiedy wiadomość została wysłana Will następnego dnia pojechał do gospody Pod Pękniętym Dzbanem i spotkał się ze swoim przyjacielem Horace'm.

Tymczasem Keren, myśląc, że dziewczyna poddana jest mesmeryzmowi, zdradza Alyss, że generał MacHaddish przybędzie do Macindaw za dwa dni. Ta jednak stwierdziła tylko, że musi podać informacje Willowi. Horace i Will docierają na Polanę Uzdrowiciela, gościnę w tym miejscu zaczynają także Skandianie. Will odebrał kod od Alyss. Wiedział o Skottach i razem z Horacem śledził ich, kiedy podążali do zamku. W drodze powrotnej już po rozmowie z Kerenem Skottowie wpadli w zasadzkę. Will wyskoczył z krzaków i krzyknął, że jest królewskim zwiadowcą. Nie chciał rozlewu krwi, więc trafił w nadgarstek MacHaddisha, kiedy Skottowie nie wiedząc o Korpusie Zwiadowców nie przejęli się ostrzeżeniem. Innego zabił, kolejnego Skotta pokonał Horace. Skandianie pobili resztę wrogów, ale szybko okazało się, że sam MacHaddish uciekł. W ostrej walce na noże Will, przy pomocy Horace'a, pokonał MacHaddisha.

Oprócz generała przeżyło jeszcze trzech Skottów, którzy stali się jeńcami. Nie chcieli jednak powiedzieć jak brzmiał ustalony z Kerenem plan. Wtedy Malcolm wymyślił straszny podstęp. Za pomocą swoich iluzji nabrał MacHaddisha, że spotkał się z okrutnym skottyjskim demonem, Serthrek'nishem. Wtedy śmiertelnie przestraszony MacHaddish wyjawił plan. Z początku granicę Araluenu miało przekroczyć 200 Skottów z klanów MacFrewin, MacKentick i MacHaddish pod wodzą Caleba MacFrewina. Miało zająć Macindaw, a potem opanować Norgate.

To wywołało by długą i straszną w skutkach wojnę. Wydarzenie miało się odbyć trzy tygodnie od przesłuchania. Zaraz potem Will razem z Horace'm zaczęli planować atak na Macindaw. Na początku Will, Horace i kilka Skandian wsiadło do specjalnego wózka. Skandianie wybiegli, kiedy wedle planu złamało się koło, a Will i Horace, o czym obrońcy nie wiedzieli, zostali 20 metrów od zamku razem z drabinami. Willa i Horacego czekało nudne popołudnie, co rycerz znosił ciężko. Tymczasem Malcolm odciągał uwagę strażników blaskami z lasu. Nagle na murach pojawił się Will, Horace, Skandianie i Trobar. Rozpoczęła się walka. Atak zakończył się powodzeniem, Skandianie rozbili garnizon. Will pospieszył do donżonu za Kerenem do Alyss.

Na szczycie zahipnotyzowana Alyss na rozkaz Kerena prawie zabiła Willa. Jednak po słowach zwiadowcy "Kocham cię" wybudziła się z transu. Nie było jednak czasu na pocieszanie jej, bo Keren zaczął atakować i właściwie miał większe szanse w walce wręcz. Jednak Alyss nie straciła zimnej krwi i rzuciła Kerenowi w twarz buteleczką z kwasem, którą Will przysłał jej wcześniej do rozpuszczenia krat. Oślepiony rycerz i zdrajca wypadł z okna wieży.

Później Doric przyjechał z posiłkami z Norgate (20 konnych i 100 pieszych), a Will przekonał go, że należy zaufać Skandianom i nie uszczuplać garnizonu Norgate na rzecz Macindaw, bo ten pierwszy zamek mogą wtedy wybrać Skottowie, mierzący się do ataku. Willa czekała także rozmowa z Meralonem, zwiadowcą Norgate. Następnie odbyło się pożegnanie, Orman na nowo objął władzę nad Macindaw, ponieważ lord Syron w czasie akcji książki zmarł. Will wrócił do Seacliff, Alyss do Redmont, a Horace na Zamek Araluen.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.