FANDOM


Książka
Płonący most

Płonący most
Wydanie I
Tytuł Płonący most
Tytuł oryginalny The Burning Brigde
Autor John Flanagan
Premiera światowa 5 maja 2005
Wydawnictwo oryginalne Random House Australia
Premiera polska 22 kwietnia 2009
Wydawnictwo polskie Jaguar
Tłumaczenie polskie Stanisław Kroszczyński
ISBN 9788360010884
Tematyka fantastyka
Cykl Zwiadowcy, tom 2
Poprzedni tom Ruiny Gorlanu
Następny tom Ziemia skuta lodem

Płonący most — druga część serii fantastycznej Johna Flanagana, Zwiadowcy.

Streszczenie Edytuj

Królestwo Araluenu przygotowuje się do wojny z okrutnym baronem Morgarathem. Will, zwiadowca Gilan oraz Horace otrzymują ważne zadanie - wyprawiają się do sąsiadującej z Araluenem Celtii, aby powołać się o traktat wzajemnej pomocy.

Płonący most2

Wydanie II w twardej oprawie

Gdy docierają na miejsce, ich oczom ukazuje się przerażający widok - wioski Celtii są opustoszałe, wiatr hula po zniszczonych zabudowaniach, na gościńcach zaś królują bandyci. Od wyczerpanej, niemal umierającej z głodu dziewczyny, dowiadują się, że Morgarath uprzedził ich zamiary - zaatakował Celtię, porwał górników, a król i jego ludzie uciekli daleko na południe. Dziewczyna przedstawiła się jako Evanlyn. Gdy Gilan wyrusza z wieściami do Araluenu, Will, Horace i Evanlyn natrafiają na oddział wargalów i podążają ich tropem nad Rozpadlinę. Na miejscu ich oczom ukazuje się przerażający widok. Tylko dni dzielą Morgaratha od wybudowania mostu, który pozwoli mu przerzucić armię na ziemie królestwa. Nie ma czasu, by poinformować o tym władcę, Will i Horace muszą wziąć sprawę we własne ręce.

A spalenie mostu do dopiero początek kłopotów... Will i Evanlyn zostają porwani przez Skandian, podczas gdy Horace wiezie ważną wiadomość do króla Duncana. Powiadomieni członkowie rady wojennej zaczynają rozwijać szyki od nowa, gdyż na początku książki Halt i Will przechwycili rzekome plany Morgaratha, które okazały się tylko fałszywą przynętą.

Tymczasem Gilan przynosi wieści dla króla. Duncan niepokoi się o swoją córkę, która zniknęła w Celtii. Gilan mówi o Evanlyn, pokojówce Cassandry, lecz król szybko zauważa pewien problem: pokojówka miała rude włosy, a jego córka blond. Okazuje się, że Evanlyn to tak naprawdę fałszywa tożsamość... córki króla. Duncan jest bardzo wdzięczny zwiadowcy, ponieważ już myślał, że stało się najgorsze.

Bitwa między wargalami z Gór Deszczu i Nocy a rycerzami z całego Araluenu okazała się sukcesem dla wojsk królewskich. Przełomowym momentem było zaskoczenie posiłków skandyjskich pod Cierniowym Lesie przez łuczników oddziału dowodzonego przez Halta. Rycerze aralueńscy wtargnęli na plac boju przebrani przez Skandian i okrutnie zaskoczyli wargalów. Wojska Morgaratha do końca spodziewali się posiłków od strony Rozpadliny, ale przecież most został spalony...

Szala zwycięstwa zdecydowanie przechyla się na stronę Araluenu. Morgarath widząc ten stan rzeczy chce rokowań. Pragnie zemścić się na Halcie. Wyzywa go na pojedynek, lecz król zabrania zwiadowcy przyjąć wyzwanie. Horace, pamiętając o tym, co się stało przy moście, wyzywa Morgaratha. Zanim król zdołał zabronić mroczny władca przyjmuje wyzwanie. Szanse są nierówne lecz Horace wygrywa! Chłopak, kiedy już wydawało się, że ciemny rycerz odniesie zwycięstwo, rzuca się pod nogi jego konia. Morgarath niefortunnie spada i skręca kark, a Horace staje się bohaterem królestwa.

Przed pojedynkiem Halt dowiaduje się, że Morgarath ma Willa. Teraz wyrusza, aby go znaleźć. Nie udaje mu się odbić chłopca. Will płynie do Skandii wraz z Evanlyn jako łup jarla Eraka. Erak był rozgoryczony swoim nieudanym pobytem w Araluenie, dlatego wziął więźniów i planuje ich sprzedać jako niewolników w Hallasholm. Halt jednak obiecuje mu, że go znajdzie, gdziekolwiek go zabiorą. Za każdą cenę...

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.