FANDOM


Książka
Ruiny Gorlanu

Ruiny gorlanu
Tytuł Ruiny Gorlanu
Tytuł oryginalny The Ruins of Gorlan
Autor John Flanagan
Premiera światowa 1 listopada 2004
Wydawnictwo oryginalne Random House Australia
Premiera polska 25 marca 2009
Wydawnictwo polskie Jaguar
Tłumaczenie polskie Stanisław Kroszczyński
ISBN 9788360010884
Tematyka fantastyka, młodzieżowe
Cykl Zwiadowcy, tom I
Następny tom Płonący most

Ruiny Gorlanu — pierwsza część serii Johna Flanagana, Zwiadowcy. Premierę miała 1 listopada 2004 roku w Australii, 16 czerwca 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze opowieść o Willu Flanagan pisał, aby zachęcić syna do czytania, potem przerodziło się to w powieść i finalnie w bestsellerowy cykl.

25 marca 2009 roku powieść została wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Jaguar. Książka jak i cała seria stała się bardzo popularna i nie znika z księgarnianych półek, a wielbicieli Flanagana w Polsce stale przybywa. Jest ona kierowana głównie do młodzieży.

W 2004 roku książka zdobyła nagrodę Aurealis, a w 2005 r. książka została wygraną najlepszą dziecięcą powieścią roku w Australii.

Streszczenie Edytuj

Młody Will, sierota wychowywany w sierocińcu barona Aralda przy Zamku Redmont, chce wstąpić do Szkoły Rycerskiej. Tę szansę daje mu Dzień Wyboru. Okazuje się jednak, że jest zbyt drobnej budowy. W ostatniej chwili na scenę wkracza Halt, zwiadowca. Daje baronowi kartkę papieru, a ten przeczytawszy ją, stwierdza, że się zastanowi i jutro podejmie decyzję co do Willa. W nocy chłopiec chce dowiedzieć się co zawierała kartka. Wspina się po wieży do gabinetu Aralda. Tam przyłapuje go Halt, który jakimś cudem wiedział, że chłopak przyjdzie. Prowadzi Willa do prywatnego pokoju barona. Tam okazuje się, że papier był rodzajem sprawdzianu ciekawości chłopaka. Baron zezwala mu na przeczytanie wiadomości. "Ten chłopak, Will, ma zadatki na zwiadowcę. Przyjmę go na swojego ucznia." Następnego dnia rozpoczyna się szkolenie. Zwiadowcy słyną z aż nadnaturalnej umiejętności krycia się oraz strzelania z łuku, ale także jazdy konnej i rzucania nożami. Wszystkiego musi nauczyć się młody czeladnik, Will.

Ruiny gorlanu2

Wydanie II w twardej okładce

Horace tymczasem jest prześladowany przez trzech drugoroczniaków Szkoły Rycerskiej, Aldę, Bryna i Jerome. Podczas zajęć fechtunku, sir Rodney, dowódca tej instytucji, dostrzega w czeladniku wielki talent do szermierki. Postanawia dokładnie poznać charakter chłopca, aby później oddać go w ręce mistrza fechtunku. Will poznaje swojego nowego wierzchowca, małego, kudłatego siwka Wyrwija, o śmiesznym, beczułkowatym tułowiu i krótkiej szyi.

Nadchodzi Dzień Plonów. Will dowiaduje się, że Halt jest tym legendarnym zwiadowcą, który przeprowadził kawalerię przez nikomu nieznany bród podczas bitwy pod Hackham Heath. W trakcie spotkania z towarzyszami z przytułku, Alyss, George'm, Jenny i Horace'm, Horace zdenerwowany, tym, że jest prześladowany, chce dla odmiany sam się nad kimś poznęcać. Śmiał się z kudłatego konika Willa, a potem kiedy próbował na niego wejść, zaliczył bolesny upadek. Horace rzucił się z pięściami na Willa, a rozdzielać ich musiał sam sir Rodney.

Niedługo potem Will i Horace biorą udział w polowaniu na dzika. Po tym przeżyciu stają się przyjaciółmi, ponieważ Will uratował Horacy'emu życie strzałą z łuku prosto w pierś bestii szarżującej na rycerskiego czeladnika i przy okazji okrył się sławą z powodu tego wydarzenia.

Jakiś czas później, Alda, Bryn i Jerome, drugoroczniacy Szkoły Rycerskiej, którzy wcześniej znęcali się nad Horace'm, przychodzą do Willa pod nieobecność Halta, aby z kolei jego pobić. Plany te udaremnia Horace. W tym też czasie wraca Halt. Pozwala chłopakowi sprać tyłki kadetom, po czym następuje jego dyskretna wizyta u sir Rodneya, w efekcie której wspomniani trzej zostają wydaleni ze szkoły.

Halt i Will ruszają na Zlot Zwiadowców. Will poznaje Gilana, byłego ucznia Halta. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że Morgarath, który piętnaście lat wcześniej został pokonany w wojnie domowej i wygnany do Gór Deszczy i Nocy najął potwory kalkary. Zabiły one już dwóch dowódców królewskich wojsk. Możliwe są dwie teorie: albo Morgarath chce osłabić dowództwo wojsk Araluenu, albo pragnie się zemścić za porażkę piętnaście lat temu. Jeśliby prawdziwa miała okazać się druga możliwość, to nauczycielowi Willa groziłoby poważne niebezpieczeństwo... Halt, Will i Gilan ruszają na poszukiwanie potworów. Po pewnym czasie orientują się, iż kalkary kierują się do Ruin Gorlanu, dawnej siedziby Morgaratha. Will razem z Wyrwijem i koniem Gilana rusza do Redmont, aby sprowadzić do ruin barona i sir Rodneya. Halt dalej jedzie tropem potworów, a Gilan idzie za nim pieszo. Zwiadowca po przybyciu do Gorlanu zdaje sobie sprawę, że kalkary polują na niego... Pod wieczór atakują go dwie bestie. Zabija jedną, po czym ciężko ranny ucieka za skały. Drugi kalkar zaczyna przetrząsać ruiny w poszukiwaniu ofiary. Will, baron i Rodney przyjeżdżają w samą porę. Chłopiec zabija kalkara.

Dziesięć później podczas biesiady w gospodzie Alyss całuje Willa. Nazajutrz chłopiec zostaje zaproszony na zamek. Baron Arald chce mu podziękować za uratowanie życia. Will ma szansę wstąpienia do Szkoły Rycerskiej, a tym samym spełnienie swojego marzenia. Jednak chce uczyć się dalej u Halta. Wracając w stronę drzwi widzi coś, co każe mu stanąć w miejscu. Halt stoi na uboczu i uśmiecha się pierwszy raz od początku szkolenia Willa. Po południu zwiadowca daje chłopakowi brązowy liść dębu - odznakę ucznia zwiadowcy. Wyznaje też Willowi prawdę na temat jego ojca. Kilka dni po bitwie pod Hackham Heath wargalowie znów zaatakowali. Sierżant Daniel zauważył człowieka, którego otoczyły potwory. Osłaniał go. Umarł z powodu odniesionych ran. Chłopca jednak najbardziej zdumiewa wiadomość, że człowiekiem, którego ocalił jego ojciec jest Halt...

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.