FANDOM


Wyrzutki
Wyrzutki
Tytuł oryginalny The Outcast
Autor John Flanagan
Cykl Drużyna, tom 1
Tematyka fantastyka
Data premiery światowej i wydawnictwo 2011, Random House
Data premiery polskiej i wydawnictwo maj 2012, Jaguar
Tłumaczenie polskie Zuzanna Byczek
Wyrzutki - pierwsza część trylogii Drużyna napisanej przez Johna Flanagana.

StreszczenieEdytuj

Hal Mikkelson to pół Aralueńczyk, pół Skandianin. Na dodatek jego ojciec zmarł na wojnie. Z tego powodu wielu Skandian pokpiwa sobie w niego. W końcu Hal dojrzewa i bierze udział w zawodach drużyn.  Zawody te w Skandii są bardzo popularne, ponieważ wygrana drużyna zyska chwałę sławnych wojowników oraz będzie mogła pełnić służbę przy naj większym skarbie Skandian, Andomalu. Hal jako nie lubiany przez innych Skandian nie zostaje wybrany do żadnej drużyny, więc zakłada swoją własną, której będzie przywódcą. W skład niej wchodzą: Hal, złodziejaszek Jesper, Stefan, bardzo mądry Edvin, niedowidzący Ingvar oraz bliźniacy Ulf i Wulf. Do drużyny przyłączą się z własnej woli, a nie z takiej, że nikt go nie wybrał Stig, jedyny przyjaciel Hala.

Rekini i Wilki to rywale drużyny Hala, który postanowił nazwać swoją drużynę Czaple od nazwy jego łodzi o trójkątnym żaglu. Po wielu starciach, w których liczyła się siła fizyczna, spryt, umiejętność działania w grupie i umiejętność żeglowania Czaple wygrały. Sukces zawdzięczali zgraniu, pomysłowości i doskonałemu żeglarzowi Halowi.

W dzień pełnienia służby Hal przypomniał sobie na swojej warcie (inni spali), że jego łódź, jest prawdopodobnie źle przycumowana. Cichaczem uciekł. Kiedy wrócił Andomal, piękny klejnot został zrabowany. Czaple zostały wyrzutkami. Nic nie tracąc razem z towarzyszami udali się za bandytami, aby odzyskać skarb i dobre imię. Ruszył z nimi Thorn. Był to na początku wielki wojownik skandyjski, który trzy razy z rzędu był Potężnym (najlepszy skandyjski wojownik). Później stracił rękę. Stracił przez to też wolę życia. Stał się pijakiem. Dopiero Hal wykonał mu protezę i tak jakby znów tchnął w niego życie.

Ale czy z jego pomocą młodzi Skandianie odzyskają Andomal?

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.